BB Christiansminde
 
 
 
 
 
 

Gut zu wissen

 

Attraktioner og seværdigheder:

 

Se “Visit Sydfyn” – Sydfyn Turistbureaus pjece over de vigtigste attraktioner på Sydfyn i 2013 – www.vistisydfyn.dk

 

Egeskov Slot – www.egeskov.dk

 

Valdemar Slot – www.valdemarslot.dk

 

Naturama – naturhistorisk museum i Svendborg – www.naturama.dk

 

Maritim Center – www.maritimcenter.dk

 

Svendborg Museum – www.svendborgmuseum.dk

 

Lokale aktiviteter:

 

Se “Visit Sydfyn” Sydfyn Turistbureaus pjece for de vigtigste aktiviteter på Sydfyn

 

Musikarrangementer – se Sydfyns Kalenderen pjece over de vigtigst musikarrangementer på Sydfyn – www.sydfynskalenderen

 

Gå- løbe og cykelruter. Svendborg er beriget af en lang række muligheder indenfor gå, løbe og cykelture. Der ligger forskelligt kortmateriale som er til rådighed for vores gæster. Ellers kan vi selvfølgelig vejlede jer til de ruter som passer jer bedst.

 

Naturruter og naturperler. Sydfyn er og bliver et naturmekka for alle naturelskere og der findes masser af information på internettet, men vi har selvfølgelig forskelligt materiale liggende og står også klar med gode råd eller med henvisning til folk og foreninger som kan være jer behjælpelig hvis I har specielle ønsker

 

Fitness Centre. Der findes en række forskellige fitnesscentre i Svendborg By. Tættest ligger dog Fitness.dk – kun 200 meter fra BBchristiansminde

 

Svendborg Badeland – www.svendborgbadeland.dk

 

 

 

 

 
 
 
      “Mit Fokus auf Erlebnisse,
gutem Service und herrlicher Gelegenheit
  Keld Hansen · Christiansmindevej 2 · 5700 Svendborg · +45 20 21 22 54 · kontakt@bbchristiansminde.dk